पुनः निर्माणकाे क्रममा लिच्छविकालीन सप्तपाताल पोखरी

२०८१ जेष्ठ २५, शुक्रबार

काठमाडौँ : लगनखेल बटुकभैरव मन्दिर अगाडिको लिच्छविकालीन सप्तपाताल पोखरी आकर्षक शैलीमा पुनः निर्माण हुने भएको छ। लिच्छविकालीन इतिहास बोकेको उक्त पोखरी पुनः निर्माणसँगै वरिपरि हरियाली रुखका रोप्ने काम सुरु भएको हो।

३७ लाख ५० हजार रूपैयाँमा पोखरी खन्न ललितपुर महानगरसँग भएको सम्झौता अनुसार शिव निर्माण सेवाले पोखरीमा जम्मा भएको माटो निकाल्ने काम अन्तिम चरणमा पुर्‍याएको ठेकेदार कम्पनीका प्रमुख रोशनकुमार थापाले बताए।

“ठेक्का सम्झौता अनुसार आगामी साउन ३० गतेसम्म पोखरी खनेर तयार पार्नु पर्नेछ भने माटो परीक्षण प्रतिवेदन समेत महानगरलाई बुझाउनुपर्नेछ”, उनले भने, “तोकिएको समयअगावै काम सम्पन्न गरेर महानगरलाई बुझाउने तयारी गरिरहेका छौं।”

पोखरीविज्ञ पद्मसुन्दर जोशी, आकाशे पानीविज्ञ प्रकाश अमात्य, पुष्पमान अमात्य, सुरेन्द्र श्रेष्ठ, पूर्णबहादुर श्रेष्ठ लगायत टोलीको विज्ञताका आधारमा ललितपुर महानगरले लगनखेलस्थित उक्त पोखरीको पुनः निर्माण गर्न विस्तृत परियोजना प्रतिवेदन (डिपिआर) तयार पारेर काम थालेको थियो। सोही अनुसार अहिले पोखरीको वरिपरि पारदर्शी बार लगाउने काम सम्पन्न भइसकेको छ।

नमूना मच्छिन्द्र स्कुलले मिचेर बनाएका टहरासमेत भत्काएर पुनः निर्माण गर्न ठूलो सङ्घर्ष गर्नुपरेको स्थानीय पूर्ण स्थापितले बताए। “वर्षौंसम्म छलफल र दबाब दिएपछि पोखरीलाई फिर्ता ल्याएका हौं”, उनले भने, “सप्तपातल जोगाउन १५ वर्ष कानुनी लडाइँ लड्नुपर्‍याे। यहाँ पहिलाकै जस्तो पोखरी बनाउने योजना अनुसार महानगरले पहल थालेको छ।”

पाटन शहरलाई पुनर्जीवन दिन सो पोखरी सहायकसिद्ध हुने ललितपुर महानगरका प्रमुख चिरीबाबु महर्जनले बताए। “यस पोखरीमा पानी भरेपछि नजिकका पोखरी र ढुङ्गेधारामा बाह्रै महिना पानी झर्ने विश्वास छ। यस पोखरीमा पानी भर्न यहाँभन्दा १४ किलोमिटरमाथि टीकाभैरवबाट राजकुलो हुँदै पानी ल्याउने अभियान छ”, उनले भने, “सातदोबाटो चक्रपथ निर्माण हुँदा राजकुलो पुरिएपछि यहाँ पोखरी मासियो। सप्तपाताल पोखरी पनि सुकेपछि अतिक्रमण बढेको थियो। अब यसलाई जीवन्त बनाउने योजनामा लागेका छौं।”

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ताजा समाचार