नेटो बैठकमा बाइडेनले युक्रेनलाई दर्जनौं वायु रक्षा प्रणाली उपलब्ध गराउने घोषणा गरे

२०८१ असार २६, बुधबार

काठमाडौं : वासिङ्टन डिसीमा भएको अमेरिकी नेतृत्वको सैन्य गठबन्धन नेटोको बैठकमा राष्ट्रपति जो बाइडेनले युक्रेनलाई दर्जनौं वायु रक्षा प्रणाली उपलब्ध गराउने कुरा गरेका छन् । नेटो बैठकमा आफ्नो सम्बोधनमा बाइडेनले अमेरिका र अन्य चार पश्चिमी देशले हवाई प्रतिरक्षा प्रणाली उपलब्ध गराए आगामी महिनामा युक्रेनलाई दिइने बताए।

अमेरिकी अधिकारीहरूले यस प्याकेजमा प्याट्रियट मिसाइल प्रणाली, अन्य रणनीतिक वायु रक्षा प्रणाली र यसका भागहरू समावेश हुने बताएका छन्। अमेरिकाबाहेक जर्मनी, नेदरल्याण्ड, रोमानिया र इटालीले हवाई प्रतिरक्षा प्रणाली आपूर्ति गर्नेछन् ।

यस वर्षको अन्त्यसम्ममा हवाई प्रतिरक्षा प्रणालीका विषयमा थप निर्णय लिइने र यसमा बेलायत, क्यानडा, नर्वे र स्पेन समावेश हुनेछन् । रुसको पछिल्लो मिसाइल आक्रमणपछि युक्रेनी अधिकारीहरूले मंगलबार थप हवाई रक्षा प्रणाली उपलब्ध गराउन अपील गरेका छन्।

युक्रेनको बाल अस्पतालमा मिसाइल खस्दा ३६ जनाको मृत्यु भएको छ भने १४० जना घाइते भएका छन् । नेटो देशहरूको बैठकमा बाइडेनको भाषण पहिलो राष्ट्रपति बहस भन्दा बढी जोशिलो र सन्तुलित थियो। विश्लेषकहरू विश्वास गर्छन् कि आफ्नो राजनीतिक भविष्यमा शंकाका बादलहरू मडारिरहेका बेला, बाइडेनले धेरै सटीक सन्देश दिए र राष्ट्रपति चुनाव अभियानमा आलोचकहरूलाई आलोचना गर्न केही छोडेनन्।

बाइडेनले नेटोलाई अझ बलियो बनाउने कुरा गरे। पूर्व राष्ट्रपति रोनाल्ड रेगनलाई उद्धृत गर्दै बाइडेनले भने, “यदि तपाईं खतरामा हुनुहुन्छ भने, हामी पनि खतरामा छौं। यदि तपाईं शान्तिमा हुनुहुन्न भने, हामी पनि शान्तिमा रहन सक्दैनौं।” बाइडेनले नेटोका महासचिव जेन्स स्टोल्टेनबर्गलाई सर्वोच्च नागरिक सम्मान प्रेसिडेन्सियल मेडल अफ फ्रिडम प्रदान गरे।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ताजा समाचार