फ्रान्सका सैनिक अधिकारीहरूमाथि आक्रमण गर्ने रूसको घोषणा

२०८१ जेष्ठ २४, बिहीबार

काठमाडौं : रुसले युक्रेनमा फ्रान्सेली सेनाका अफिसरहरू आएमा उनीहरूमाथि निश्चित रूपमा आक्रमण गर्ने चेतावनी दिएको छ । रुसी विदेशमन्त्री सर्गेई लाभरोभले युक्रेनी अधिकारीहरूले आफ्ना सैनिकहरूलाई फ्रान्सले तालिम दिएको बताएको उल्लेख गर्दै यस्तो चेतावनी दिएका हुन् ।

पत्रकार सम्मेलनको क्रममा लाभरोभले भने, “मलाई लाग्छ कि फ्रान्सेली सैन्य प्रशिक्षकहरू युक्रेनमा छन्। यहाँ उपस्थित प्रत्येक सैन्य अधिकारी हाम्रो सेनाको लागि लक्ष्य हुन्।” युक्रेनका शीर्ष कमाण्डरले गत हप्ता युक्रेनले फ्रान्ससँग कागजी सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेको जानकारी दिएका थिए। यस अन्तर्गत फ्रान्सेली सैन्य प्रशिक्षकहरू चाँडै युक्रेनको प्रशिक्षण केन्द्रहरूमा पुग्नेछन्।

अफ्रिकी देश कंगोको भ्रमणमा रहेका रुसी विदेशमन्त्रीले जुन १५-१६ मा स्विट्जरल्याण्डमा हुने युक्रेनी शान्ति शिखर सम्मेलनबारे पनि बोलेका छन् । उनले वर्तमान यथार्थलाई स्वीकार गरेपछि मात्रै कुनै पनि छलफल सुरु हुने बताए । उनले भने – “स्विजरल्याण्डमा हुन लागेको सम्मेलनको कुनै अर्थ छैन । यस छलफलबाट उनीहरू रुस विरोधी गुटलाई बचाउन चाहन्छन्, जुन छिट्टै असफल हुनेछ ।”

२ वर्षभन्दा बढी समयदेखि चलिरहेको यस युद्धमा रुसले अहिलेसम्म युक्रेनको १८ प्रतिशत भूभाग कब्जा गरिसकेको छ । अर्कोतर्फ, फ्रान्सेली राष्ट्रपति इमानुएल म्याक्रोनले रुसको बयानबारे प्रतिक्रिया दिन अस्वीकार गरे। उनले जुन ६ मा युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्की डी–डेको ८०औँ वार्षिकोत्सवसँग सम्बन्धित कार्यक्रममा आफूसँगै उपस्थित हुने बताए । त्यसपछि मात्र म्याक्रोनले युक्रेनको लागि फ्रान्सको समर्थनसँग सम्बन्धित जानकारी साझा गर्नेछन्।

फ्रान्सेली राष्ट्रपति इमानुएल म्याक्रोनले गत महिना युक्रेनले सहयोग मागेमा त्यहाँ आफ्नो सेना पठाउन सक्ने बताएका थिए । त्यसको एक दिनपछि बेलायती विदेशमन्त्री डेभिड क्यामरुनले पनि युक्रेनले चाहेमा रुसमाथि आक्रमण गर्न बेलायती हतियार प्रयोग गर्न सक्ने बताएका थिए ।

रुसले यी दुवै अभिव्यक्तिको विरोध गरेको थियो । यसपछि मे २८ मा राष्ट्रपति पुटिनले युक्रेनलाई हतियार उपलब्ध गराउने देशहरूलाई चेतावनी दिएका थिए । पुटिनले युक्रेनमा पश्चिमी देशका भाडाका लडाकुहरू लडिरहेको र त्यसमध्ये अधिकांश फ्रान्सले पठाएको दाबी गरेका थिए । यी भाडाका सैनिकहरूको आडमा, त्यहाँ विज्ञहरू पनि उपस्थित छन् जसले युक्रेनलाई मद्दत गरिरहेका छन्।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ताजा समाचार